Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components VY2222M35Y5US63V7
Part No.:
VY2222M35Y5US63V7
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL
Shipping
VY2222M35Y5US63V7 Information
Manufacturer:
Series:
VY2
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
440VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y2
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.512" (13.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.295" (7.50mm)