Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components VY1472M61Y5UC63V0
Part No.:
VY1472M61Y5UC63V0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 4700PF 760VAC Y5U RADIAL
Shipping
VY1472M61Y5UC63V0 Information
Manufacturer:
Series:
VY1
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
760VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.610" Dia (15.50mm)
Height - Seated (Max):
0.768" (19.50mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)