Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components VY1222M47Y5UQ6UV0
Part No.:
VY1222M47Y5UQ6UV0
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL
Shipping
VY1222M47Y5UQ6UV0 Information
Manufacturer:
Series:
VY1
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
760VAC
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.472" Dia (12.00mm)
Height - Seated (Max):
0.630" (16.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)