Johanson Dielectrics Inc. VPDP302W102K1GV001E
Part No.:
VPDP302W102K1GV001E
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808
Shipping
VPDP302W102K1GV001E Information
Manufacturer:
Johanson Dielectrics Inc.
Series:
HVS-PME
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
3000V (3kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
SMPS Filtering
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
1808 (4520 Metric)
Size / Dimension:
0.185" L x 0.080" W (4.70mm x 2.03mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.085" (2.16mm)