Delta Electronics/Cyntec VCUW20161B-2R2MS5
Part No.:
VCUW20161B-2R2MS5
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
IND SMD 2.2UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCUW20161B-2R2MS5 Information
Series:
VCUW20161B
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.6 A
Current - Saturation (Isat):
2.1A
DC Resistance (DCR):
168mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)