Delta Electronics/Cyntec VCTB16081T-R47MS6
Part No.:
VCTB16081T-R47MS6
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
IND SMD 0.47UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCTB16081T-R47MS6 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
VCTB16081T
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
470 nH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
Current - Saturation (Isat):
3A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
68mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
0.039" (1.00mm)