Delta Electronics/Cyntec VCTA25201B-6R8MS6
Part No.:
VCTA25201B-6R8MS6
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
IND SMD 6.8UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCTA25201B-6R8MS6 Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
VCTA25201B
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1 A
Current - Saturation (Isat):
1.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
400mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)