Delta Electronics/Cyntec VCTA25201B-1R5MS6
Part No.:
VCTA25201B-1R5MS6
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
IND SMD 1.5UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCTA25201B-1R5MS6 Information
Series:
VCTA25201B
Package/Case:
1008 (2520 Metric)
Inductance:
1.5 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
3.3A
DC Resistance (DCR):
60mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
1008
Size / Dimension:
0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)