Delta Electronics/Cyntec VCTA20161B-6R8MS6
Part No.:
VCTA20161B-6R8MS6
Package:
0806 (2016 Metric)
Description:
IND SMD 6.8UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCTA20161B-6R8MS6 Information
Series:
VCTA20161B
Package/Case:
0806 (2016 Metric)
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
1A
DC Resistance (DCR):
670mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
1 MHz
Supplier Device Package:
0806
Size / Dimension:
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
0.047" (1.20mm)