Delta Electronics/Cyntec VCSC108T-100MS6K
Part No.:
VCSC108T-100MS6K
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
IND SMD 10.0UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCSC108T-100MS6K Information
Manufacturer:
Delta Electronics/Cyntec
Series:
VCSC108T
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Molded
Material - Core:
Metal
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
4.8 A
Current - Saturation (Isat):
10.6A
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
37.2mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 165°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.425" L x 0.394" W (10.80mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)