Delta Electronics/Cyntec VCMT053T-2R2MN52M
Part No.:
VCMT053T-2R2MN52M
Description:
IND SMD 2.2UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCMT053T-2R2MN52M Information
Series:
VCMT053T
Inductance:
2.2 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
6.4 A
Current - Saturation (Isat):
5.1A
DC Resistance (DCR):
23mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.215" L x 0.207" W (5.45mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)