Delta Electronics/Cyntec VCMT053T-1R0MN52M
Part No.:
VCMT053T-1R0MN52M
Description:
IND SMD 1.0UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCMT053T-1R0MN52M Information
Series:
VCMT053T
Inductance:
1 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
9.7 A
Current - Saturation (Isat):
6.5A
DC Resistance (DCR):
11.5mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.215" L x 0.207" W (5.45mm x 5.25mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)