Delta Electronics/Cyntec VCHW042A-6R8MS5
Part No.:
VCHW042A-6R8MS5
Description:
IND SMD 6.8UH AUTO GRADE CHOKE
Shipping
VCHW042A-6R8MS5 Information
Series:
VCHW042A
Inductance:
6.8 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
2.7 A
Current - Saturation (Isat):
3.4A
DC Resistance (DCR):
106.2mOhm Max
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Size / Dimension:
0.165" L x 0.157" W (4.20mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max):
0.083" (2.10mm)