Eaton - Electronics Division UP0.4C-101-R
Part No.:
UP0.4C-101-R
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 100UH 370MA 1.58OHM SM
Shipping
UP0.4C-101-R Information
Manufacturer:
Eaton - Electronics Division
Series:
UNI-PAC™ 0.4C
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
100 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
370 mA
Current - Saturation (Isat):
350mA
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.58Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
100 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.260" L x 0.175" W (6.60mm x 4.45mm)
Height - Seated (Max):
0.115" (2.92mm)