UC17132J.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | UC17132J |
| Manufacturer | Unitrode |
| Package/Case | 8-CDIP (0.300", 7.62mm) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | High Side or Low Side |
| Output Type | Bipolar |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 8V ~ 65V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 300mA |
| Rds On (Typ) | - |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | - |
| Fault Protection | Open Load, Short Circuit |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Supplier Device Package | 8-CDIP |
The following parts include "UC17132J" in Silicon Labs UC17132J.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.