ULN2003D1013TR.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | ULN2003D1013TR |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Package/Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Series | ULx200xA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | Relay, Solenoid Driver |
| Number of Outputs | 7 |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Output Configuration | Low Side |
| Output Type | Darlington |
| Interface | Parallel |
| Voltage - Load | 50V (Max) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 500mA |
| Rds On (Typ) | - |
| Input Type | Inverting |
| Features | - |
| Fault Protection | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SO |
The following parts include "ULN2003D1013TR" in Silicon Labs ULN2003D1013TR.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.