Vishay General Semiconductor - Diodes Division TZX7V5C-TAP
Part No.:
TZX7V5C-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Description:
DIODE ZENER 7.5V 500MW DO204AH
Shipping
TZX7V5C-TAP Information
Manufacturer:
Series:
TZX
Package/Case:
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
7.5 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
15 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C