Vishay General Semiconductor - Diodes Division TZX36C-TR
Part No.:
TZX36C-TR
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Description:
DIODE ZENER 36V 500MW DO204AH
Shipping
TZX36C-TR Information
Manufacturer:
Series:
TZX
Package/Case:
DO-204AH, DO-35, Axial
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
36 V
Tolerance:
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
140 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
1 µA @ 27 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C