Vishay General Semiconductor - Diodes Division TZMB24-GS18
Part No.:
TZMB24-GS18
Description:
DIODE ZENER 24V 500MW SOD80
Shipping
TZMB24-GS18 Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
24 V
Tolerance:
±2%
Power - Max:
500 mW
Impedance (Max) (Zzt):
80 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 18 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.5 V @ 200 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 175°C