Samtec Inc. TW-40-04-G-T-250-090
Part No.:
TW-40-04-G-T-250-090
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Shipping
TW-40-04-G-T-250-090 Information
Number of Positions:
120
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.555" (14.097mm)
Length - Post (Mating):
0.215" (5.450mm)
Length - Stack Height:
0.250" (6.350mm)
Length - Tail:
0.090" (2.286mm)