Samtec Inc. TW-25-12-H-D-650-160
Part No.:
TW-25-12-H-D-650-160
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
FLEXIBLE SURFACE MOUNT BOARD STA
Shipping
TW-25-12-H-D-650-160 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
TW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
50
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
1.110" (28.194mm)
Length - Post (Mating):
0.300" (7.620mm)
Length - Stack Height:
0.650" (16.500mm)
Length - Tail:
0.160" (4.064mm)