TVL9VB1S-DFN1006-2LDG.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TVL9VB1S-DFN1006-2LDG |
| Manufacturer | INPAQ Technology Co., Ltd |
| Package/Case | 0402 (1006 Metric) |
| Series | TVL |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 9V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 9.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 16V (Typ) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 6A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | - |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 8pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | DFN1006 |
The following parts include "TVL9VB1S-DFN1006-2LDG" in Silicon Labs TVL9VB1S-DFN1006-2LDG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.