Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | DESD3V3E1BL-7B |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Package/Case | 0402 (1006 Metric) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 3.3V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 3.8V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 7V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 5A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | 35W |
| Power Line Protection | No |
| Applications | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency | 13pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 150°C (TJ) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | X1-DFN1006-2 |
The following parts include "DESD3V3E1BL-7B" in Silicon Labs DESD3V3E1BL-7B.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.