PESD2V0Y1BSFYL.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | PESD2V0Y1BSFYL |
| Manufacturer | Nexperia USA Inc. |
| Package/Case | 0201 (0603 Metric) |
| Series | TrEOS |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Zener |
| Unidirectional Channels | - |
| Bidirectional Channels | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 2V (Max) |
| Voltage - Breakdown (Min) | 3.3V (Typ) |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | 3V (Typ) |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | 6A (8/20µs) |
| Power - Peak Pulse | - |
| Power Line Protection | No |
| Applications | USB |
| Capacitance @ Frequency | 0.69pF @ 1MHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | DSN0603-2 |
The following parts include "PESD2V0Y1BSFYL" in Silicon Labs PESD2V0Y1BSFYL.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.