
| Image | ![]() |
| Part Number | TPM2840-03 |
| Manufacturer | DNmicron |
| Series | TPM2840 |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Schottky - 1 Pair Series Connection |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 5V |
| Current - Max | 130 mA |
| Capacitance @ Vr, F | 0.48pF @ 0V, 1MHz |
| Resistance @ If, F | 9Ohm @ 5mA, 10kHz |
| Power Dissipation (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
The following parts include "TPM2840-03" in Silicon Labs TPM2840-03.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.