
| Image | ![]() |
| Part Number | NSVR351SDSA3T1G |
| Manufacturer | onsemi |
| Series | - |
| Package/Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Diode Type | Schottky - 1 Pair Series Connection |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 5V |
| Current - Max | 30 mA |
| Capacitance @ Vr, F | 0.9pF @ 0.2V, 1MHz |
| Resistance @ If, F | - |
| Power Dissipation (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q101 |
| Supplier Device Package | SC-59-3/CP3 |
The following parts include "NSVR351SDSA3T1G" in Silicon Labs NSVR351SDSA3T1G.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.