Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | TJ2242AGSF6 |
| Manufacturer | TAEJIN |
| Package/Case | SOT-23-6 |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Switch Type | General Purpose |
| Number of Outputs | 1 |
| Ratio - Input:Output | 1:01 |
| Output Configuration | High Side |
| Output Type | P-Channel |
| Interface | On/Off |
| Voltage - Load | 2.8V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |
| Current - Output (Max) | 2.25A |
| Rds On (Typ) | 100mOhm |
| Input Type | Non-Inverting |
| Features | Slew Rate Controlled, Status Flag |
| Fault Protection | Current Limiting (Adjustable), Over Temperature, UVLO |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOT-23-6 |
The following parts include "TJ2242AGSF6" in Silicon Labs TJ2242AGSF6.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.