Infineon Technologies TC322LP16F160FAALXUMA1
Part No.:
TC322LP16F160FAALXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Microcontrollers
Package:
80-TQFP Exposed Pad
Description:
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 80TQFP
Shipping
TC322LP16F160FAALXUMA1 Information
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package/Case:
80-TQFP Exposed Pad
Series:
AURIX™
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Programmable:
Not Verified
Core Processor:
TriCore™
Core Size:
32-Bit Single-Core
Speed:
160MHz
Connectivity:
DMA, I2S, PWM, WDT
Peripherals:
DMA, I2S, PWM, WDT
Number of I/O:
Program Memory Size:
1MB (1M x 8)
Program Memory Type:
FLASH
EEPROM Size:
RAM Size:
152K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
3.3V, 5V
Data Converters:
Oscillator Type:
Internal
Operating Temperature:
-40°C ~ 150°C (TA)