onsemi SZNZ8F8V2MX2WT5G
Part No.:
SZNZ8F8V2MX2WT5G
Description:
DIODE ZENER 8.2V 250MW 2-X2DFNW
Shipping
SZNZ8F8V2MX2WT5G Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
8.2 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 5 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)