onsemi SZNZ8F20VSMX2WT5G
Part No.:
SZNZ8F20VSMX2WT5G
Description:
DIODE ZENER 20V 250MW 2-X2DFNW
Shipping
SZNZ8F20VSMX2WT5G Information
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
20 V
Tolerance:
±2.3%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
55 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 15.4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)