onsemi SZNZ8F10VMX2WT5G
Part No.:
SZNZ8F10VMX2WT5G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
2-XDFN
Description:
DIODE ZENER 10V 250MW 2-X2DFNW
Shipping
SZNZ8F10VMX2WT5G Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
NZ8F
Package/Case:
2-XDFN
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
10 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
250 mW
Impedance (Max) (Zzt):
30 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
100 nA @ 7 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)