onsemi SZBZX84C6V2ET3G
Part No.:
SZBZX84C6V2ET3G
Manufacturer:
onsemi
Category:
Single Zener Diodes
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Description:
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3
Shipping
SZBZX84C6V2ET3G Information
Manufacturer:
onsemi
Series:
Package/Case:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
6.2 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
225 mW
Impedance (Max) (Zzt):
10 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
3 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature:
-65°C ~ 150°C (TJ)