Amgis, LLC SWV-0.9-330
Part No.:
SWV-0.9-330
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical
Description:
FIXED IND 330UH 900MA 740MOHM TH
Shipping
SWV-0.9-330 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Radial, Vertical
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
740mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.709" L x 0.512" W (18.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max):
0.709" (18.00mm)