Amgis, LLC SWT-1.54-77
Part No.:
SWT-1.54-77
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 77UH 1.54A 200 MOHM TH
Shipping
SWT-1.54-77 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
77 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.54 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
200mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.346" (8.80mm)