Amgis, LLC SWT-1.02-168
Part No.:
SWT-1.02-168
Description:
FIXED IND 168UH 1.02A 400MOHM TH
Shipping
SWT-1.02-168 Information
Inductance:
168 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.02 A
DC Resistance (DCR):
400mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.346" (8.80mm)