Amgis, LLC SWT-0.30-55
Part No.:
SWT-0.30-55
Description:
FIXED IND 55UH 300MA 1 OHM TH
Shipping
SWT-0.30-55 Information
Inductance:
55 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
300 mA
DC Resistance (DCR):
1Ohm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)