Amgis, LLC SWT-0.13-259
Part No.:
SWT-0.13-259
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Description:
FIXED IND 259UH 130MA 3.4 OHM TH
Shipping
SWT-0.13-259 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Radial, Horizontal (Open)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
259 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
130 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
3.4Ohm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.339" L x 0.339" W (8.60mm x 8.60mm)
Height - Seated (Max):
0.217" (5.50mm)