Amgis, LLC SWS-3.00-53
Part No.:
SWS-3.00-53
Description:
FIXED IND 53UH 3A 80 MOHM SMD
Shipping
SWS-3.00-53 Information
Inductance:
53 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
3 A
DC Resistance (DCR):
80mOhm
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Size / Dimension:
0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max):
0.506" (12.85mm)