Amgis, LLC SWS-1.4-220
Part No.:
SWS-1.4-220
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 220UH 1.4A 380MOHM SMD
Shipping
SWS-1.4-220 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
220 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
1.4 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
380mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
20 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.701" L x 0.669" W (17.80mm x 17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.435" (11.05mm)