Amgis, LLC SWS-0.9-330
Part No.:
SWS-0.9-330
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 330UH 900MA 180MOHM SM
Shipping
SWS-0.9-330 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
330 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
900 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
180mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
20 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.925" L x 0.925" W (23.50mm x 23.50mm)
Height - Seated (Max):
0.541" (13.75mm)