Amgis, LLC SWS-0.56-55
Part No.:
SWS-0.56-55
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Nonstandard
Description:
FIXED IND 55UH 560MA 500MOHM SMD
Shipping
SWS-0.56-55 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Nonstandard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
55 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
560 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
500mOhm
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.266" (6.75mm)