Amgis, LLC SWF-0.85-680
Part No.:
SWF-0.85-680
Manufacturer:
Amgis, LLC
Category:
Fixed Inductors
Package:
Radial, Vertical Cylinder
Description:
FIXED IND 680UH 850MA 1.25OHM TH
Shipping
SWF-0.85-680 Information
Manufacturer:
Amgis, LLC
Series:
SW
Package/Case:
Radial, Vertical Cylinder
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Type:
Toroidal
Material - Core:
Iron Powder
Inductance:
680 µH
Tolerance:
±20%
Current Rating (Amps):
850 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.25Ohm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
10 kHz
Features:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.669" Dia (17.00mm)
Height - Seated (Max):
0.492" (12.50mm)