Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | SVT100-A |
| Manufacturer | Broadsens Corporation |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Box |
| Product Status | Obsolete |
| Type | - |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g |
| Sensitivity (LSB/g) | 8 |
| Sensitivity (mV/g) | 16 |
| Bandwidth | 3kHz |
| Output Type | - |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Features | Batch Mode, Real Time, Sleep Mode, Temperature Sensor |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | - |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "SVT100-A" in Silicon Labs SVT100-A.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.