MXC6655XA.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | MXC6655XA |
| Manufacturer | Memsic Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | 12-VFLGA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g |
| Sensitivity (LSB/g) | 1024 (±2g) ~ 256 (±8g) |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | 50Hz |
| Output Type | I2C |
| Voltage - Supply | 1.62V ~ 3.6V |
| Features | Temperature Sensor |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 12-LGA (2x2) |
The following parts include "MXC6655XA" in Silicon Labs MXC6655XA.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.