Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | MC3630 |
| Manufacturer | Memsic Inc. |
| Series | - |
| Package/Case | 12-VFLGA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Digital |
| Axis | X, Y, Z |
| Acceleration Range | ±2g, 4g, 8g, 12g, 16g |
| Sensitivity (LSB/g) | 4096 (±2g) ~ 8 (±16g) |
| Sensitivity (mV/g) | - |
| Bandwidth | - |
| Output Type | I2C, SPI |
| Voltage - Supply | 1.7V ~ 3.6V |
| Features | Sleep Mode |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Grade | - |
| Qualification | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 12-VLGA (2x2) |
The following parts include "MC3630" in Silicon Labs MC3630.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.