Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | STGSH80HB65DAG |
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Series | HB |
| Package/Case | 9-PowerSMD |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 650 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 83 A |
| Power - Max | 250 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.1V @ 15V, 80A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 10450 pF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 9-ACEPACK SMIT |
The following parts include "STGSH80HB65DAG" in Silicon Labs STGSH80HB65DAG.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.