Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | |
| Part Number | FF200R12KE4HOSA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Series | C |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | Trench Field Stop |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 240 A |
| Power - Max | 1100 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.15V @ 15V, 200A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 14 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | No |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | Module |
The following parts include "FF200R12KE4HOSA1" in Silicon Labs FF200R12KE4HOSA1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.