Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | F3L25R12W1T4B27BOMA1 |
| Manufacturer | Infineon Technologies |
| Series | - |
| Package/Case | Module |
| Packaging | Tray |
| Product Status | Active |
| IGBT Type | - |
| Configuration | Half Bridge |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 1200 V |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 45 A |
| Power - Max | 215 W |
| Vce(on) (Max) @ Vge, Ic | 2.25V @ 15V, 25A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1 mA |
| Input Capacitance (Cies) @ Vce | 1.45 nF @ 25 V |
| Input | Standard |
| NTC Thermistor | Yes |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Supplier Device Package | AG-EASY1B |
The following parts include "F3L25R12W1T4B27BOMA1" in Silicon Labs F3L25R12W1T4B27BOMA1.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.