Samtec Inc. SSW-150-02-S-Q
Part No.:
SSW-150-02-S-Q
Description:
CONN RCPT 150POS 0.1 GOLD PCB
Shipping
SSW-150-02-S-Q Information
Number of Positions:
150
Number of Positions Loaded:
100
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Height:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.194" (4.93mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps):
4.7A per Contact