Samtec Inc. SSW-150-02-F-T
Part No.:
SSW-150-02-F-T
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 150POS 0.1 GOLD PCB
Shipping
SSW-150-02-F-T Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
SSW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Forked
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
150
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.100" (2.54mm)
Number of Rows:
3
Row Spacing - Mating:
0.100" (2.54mm)
Mounting Type:
Through Hole
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
3.00µin (0.076µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.335" (8.51mm)
Contact Length - Post:
0.194" (4.93mm)
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Current Rating (Amps):
4.7A per Contact